LogoLogo
    Logo
    • TutoringSchools
    1. Home
    2. IB
    3. Chemistry
    4. Questions

    Menthol is an organic compound containing carbon, hydrogen and oxygen.

    Question
    SLPaper 2

    Menthol is an organic compound containing carbon, hydrogen and oxygen.

    1.

    Complete combustion of 0.1595 g of menthol produces 0.4490 g of carbon dioxide and 0.1840 g of water. Determine the empirical formula of the compound showing your working.

    [6]
    Verified
    Solution
    1. Calculate the moles of carbon from carbon dioxide 1 mark :
     Moles of CO2=0.449044.01=0.01020 mol(1 molCO2 contains 1 molC) Moles of carbon (C)=0.01020 mol\begin{aligned} \text { Moles of } \mathrm{CO}_2= & \frac{0.4490}{44.01}=0.01020 \mathrm{~mol}\left(1 \mathrm{~mol} \mathrm{CO}_2 \text { contains } 1 \mathrm{~mol} \mathrm{C}\right) \\ & \text { Moles of carbon }(\mathrm{C})=0.01020 \mathrm{~mol} \end{aligned} Moles of CO2​=​44.010.4490​=0.01020 mol(1 molCO2​ contains 1 molC) Moles of carbon (C)=0.01020 mol​
    1. Calculate the moles of hydrogen from water 1 mark :
     Moles of H2O=0.184018.02=0.01021 mol Moles of hydrogen (H)=2×0.01021=0.02042 mol\begin{gathered} \text { Moles of } \mathrm{H}_2 \mathrm{O}=\frac{0.1840}{18.02}=0.01021 \mathrm{~mol} \\ \text { Moles of hydrogen }(\mathrm{H})=2 \times 0.01021=0.02042 \mathrm{~mol} \end{gathered} Moles of H2​O=18.020.1840​=0.01021 mol Moles of hydrogen (H)=2×0.01021=0.02042 mol​
    1. Calculate the mass of oxygen in menthol by difference 1 mark :
    • Total mass of menthol =0.1595 g=0.1595 \mathrm{~g}=0.1595 g.
    • Mass of carbon =0.01020×12.01=0.1225 g=0.01020 \times 12.01=0.1225 \mathrm{~g}=0.01020×12.01=0.1225 g.
    • Mass of hydrogen =0.02042×1.008=0.02057 g=0.02042 \times 1.008=0.02057 \mathrm{~g}=0.02042×1.008=0.02057 g.
    • Mass of oxygen =0.1595−(0.1225+0.02057)=0.01643 g=0.1595-(0.1225+0.02057)=0.01643 \mathrm{~g}=0.1595−(0.1225+0.02057)=0.01643 g.
    1. Calculate the moles of oxygen 1 mark :
     Moles of oxygen (O)=0.0164316.00=0.001027 mol\text { Moles of oxygen }(O)=\frac{0.01643}{16.00}=0.001027 \mathrm{~mol} Moles of oxygen (O)=16.000.01643​=0.001027 mol
    1. Find the simplest mole ratio 1 mark :
    • Divide each mole quantity by the smallest number of moles (oxygen, 0.001027 ):
    C:0.010200.001027≈9.93(≈10)H:0.020420.001027≈19.88(≈20)O:0.0010270.001027=1\begin{gathered} \mathrm{C}: \frac{0.01020}{0.001027} \approx 9.93(\approx 10) \\ \mathrm{H}: \frac{0.02042}{0.001027} \approx 19.88(\approx 20) \\ \mathrm{O}: \frac{0.001027}{0.001027}=1 \end{gathered}C:0.0010270.01020​≈9.93(≈10)H:0.0010270.02042​≈19.88(≈20)O:0.0010270.001027​=1​
    1. Write the empirical formula 1 mark :
    • The empirical formula is C10H20O\mathrm{C}_{10} \mathrm{H}_{20} \mathrm{O}C10​H20​O.
    2.

    0.150 g sample of menthol, when vaporized, had a volume of 0.0337 dm3dm^3dm3 at 150 °C and 100.2 kPa. Calculate its molar mass showing your working.

    [2]
    Verified
    Solution

    temperature = 423 K

    M=mRTpVM = \frac{mRT}{pV}M=pVmRT​ M=0.150 g×8.31 J K−1 mol−1×423 K100.2 kPa×0.0337 dm3M = \frac{0.150\text{ g} \times 8.31\text{ J K}^{-1}\text{ mol}^{-1} \times 423\text{ K}}{100.2\text{ kPa} \times 0.0337\text{ dm}^3}M=100.2 kPa×0.0337 dm30.150 g×8.31 J K−1 mol−1×423 K​ M=156 g mol−1M = 156\text{ g mol}^{-1}M=156 g mol−1 1 mark

    Accept "pV = nRT AND n = m/M" for M1.

    1 mark for correct answer with no working shown.

    Still stuck?

    Get step-by-step solutions with Jojo AI

    FreeJojo AI

    Want more practice questions for Chemistry?

    Related topics


  1. Footer

    General

    • About us
    • Mission
    • Tutoring
    • Blog
    • State of learning surveyNew

    • Trustpilot
    • Contact us
    • Join us We're hiring!

    Features

    • Jojo AI
    • Questionbank
    • Study notes
    • Flashcards
    • Test builder
    • Exam mode
    • Coursework
    • IB grade calculator

    Legal

    • Terms and conditions
    • Privacy policy
    • Cookie policy
    • Trust Center

    IB

    • Biology (New syllabus)
    • Business Management
    • Chemistry (New syllabus)
    • Chinese A Lang & Lit
    • Chinese B
    • Computer Science (CS)
    • Design Technology (DT)
    • Digital Society (DS)
    • Economics
    • English B
    • View more...
    Logo

    © 2022 - 2025 RevisionDojo (MyDojo Inc)

    RevisionDojo was developed independently of the IBO and as such is not endorsed by it in any way.

    SAT® is a trademark registered and owned by the College Board®, which is not affiliated with and does not endorse this product or site.

    RedditInstagramTikTokDiscord
    GDPR compliant